Solfej Kursu

Solfej, bir müzik parçasının notalarını okuyarak seslendirmeye deniyor. Notların çalınmasına da verilen bu isim müzik öğretiminde yapılan çalışmaların da adıdır. Bu çalışma a, o, u gibi ünlülerle yapılırsa buna vokaliz adı veriliyor.

Müzik, ilkel çağlardan beri varlığını sürdürmeye devam eden ve duyguları ses ile ifade etme yöntemi olarak kabul ediliyor. Solfeje bağlı olarak notaları hecelerle adlandırmaya solmizasyon deniyor. Çin, Hint ve Eski Yunan müziklerinde de solmizasyon yöntemleri bulunuyordu. Avrupa müziklerinde en çok kullanılan bu yöntem Ortaçağ’da İtalyan öğretmen ve müzik bilgini Arezzolu Guido tarafından bulunmuştur. Bu heceleri, çok tanınmış Latince bir ilahiden almıştır.Nasıl Yapılır?

Solfej derslerinde, müzikal altyapının oluşumu ve gelişimi için işitme, algılama, dikte, deşifraj veriliyor. Solfej, kişinin ritim duygusunu ve müzik kulağını geliştirerek sanatına büyük katkı sağlıyor. Seviyeleri aynı olan öğrencilere grup dersi olarak da veriliyor.

Solfej eğitimi içinde öğrenciler anahtarları, ses aralıklarını, ritimleri, tonalite ve değiştirme işaretlerini öğreniyorlar. Şan öğrencilerinin dışında enstrüman öğrencilerinin de bu dersleri alması gerekiyor.

Kişinin öğrenme yetisine ve hızına bağlı olan solfej, müzik alt yapısının ve bilgilerinin kalıcı olmasını sağlama hedefli bir ders programı sunuyor. Eğitmenler haftalık belirlenen ders saatlerinde müfredata uygun ilerleyerek eksiksiz bir program sunuyor.Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Ne kadar azmederseniz o kadar hızlı öğrenirsiniz. Temel bilgilerin oluşması 2 – 4 ay sürerken ilerleyen dönemlerde kendinizi daha çok geliştiriyorsunuz. Müzik eğitiminin temeli olan solfej dersleri, ses aralıklarından tonaliteye, doğru ritmi ve sesi çıkarmadan ses tellerini güçlendirmeye kadar her şeyi içeriyor. Farklı bir enstrüman çalmak istediğinizde bile öncelikle bu eğitimi almanız gerekiyor. Böylece daha hızlı öğrenebilir ve başarılı oluyorsunuz.

Ders Ücretleri Ne Kadar?

Genel olarak özel ders şeklinde verilen solfej eğitim fiyatları dönemsel olarak değişiklik gösterebiliyor. Seviyeleri aynı olan öğrencilere grup dersi olarak da veriliyor. Grup ve özel ders ücretlerimiz ve ders paketlerimiz hakkında bilgi almak için bizleri arayabilirsiniz.

Neden Yıldız Müzik Akademi?

duyuru-1

Müzik eğitiminizi kaynağından almak, sıkı bir eğitim programına katılmak, kendinizi değerli ve başarılı hissetmek için Yıldız Müzik Akademi’ye gelmelisiniz. Eğitmenlerimiz solfej ve diğer müzik eğitimlerini sizlere eksiksiz sunuyor. Diğer kurslardan farkımız size hak ettiğiniz bir program hazırlamamız. Ekonomik ders ücretlerimize ilaveten geniş salonlar, vakit geçirebileceğiniz bir kafe, otopark, samimi bir ortam ve güzel arkadaşlıklar sunuyoruz. Gelin siz de temel müzik eğitimlerinizi bizden alın!