Şan Dersi

Şan dersi, sesin doğru kullanılması için gereken teknik ve estetik çalışmalardır. Şan dersi içeriğinde nefes kontrolü (diyafram), beden duruşu (postür), yüz ve göğüs boşluklarının (rezonans ve register) birbiriyle bağlantılı olarak kullanılması gibi teknik çalışmalar bulunur.Piyano eşliğinde yapılan ses egzersizleri, nefes ve beden gücünün de desteğiyle ses performansını arttırır. Teknik çalışmalar sese sadece güç katar. Ancak estetik çalışmalar olmazsa ses, metalik ve donuk bir renkte kalır. Bu nedenle şan dersi sadece teknik bir uygulama değildir.Lirik ve dramatik nüansları kullanarak şarkıya duygu verme, şarkının içerdiği manayı dinleyene hissettirme gibi sanatsal içeriği de öğrenciye kazandırır. Şan dersi ayrıca öğrenciye ses performansını uzun süre korumayı da öğretir.

Şan dersleri diyafram kasını çalıştırmak için nefes egzersizleriyle başlar. Daha esnek ve daha geniş bir bölge olması açısından diyafram bölgesi, seslerin daha güçlü ve daha büyük çıkmasına yarayan güçlü bir kaldıraç işlevi görür. Şan dersi almadan şarkı söylemeye çalışan kişiler yanlış yerden şarkı söyleyerek ses tellerine zarar verirler.

Konuşma ses tonu ile problemi olan bir çok öğrenci de şan dersleri ile  sorunlarını çözebilmektedir. Heyecan, stres, çekingenlik, duygusallık ses performansını düşüren önemli etkenlerdir. Şan dersi seslerin daha kubbeli, daha güçlü ve daha parlak çıkmasını sağlar.

duyuru-1Şan dersleri öğrencinin müzikal zevkine uygun (pop, rock, opera, Türk Sanat Müziği vs) şarkıların öğretilmesiyle devam eder.

Derslerimiz birebir özel ders şeklinde yapılmaktadır.

Yıldız Müzik Akademi’nin konusunda uzman eğitmenleriyle çalışmaya başlamak için bizi arayın.

Ders Ücretleri?

Özel ders ücretlerimiz ve ders paketlerimiz hakkında bilgi almak için bizleri arayabilirsiniz.