Keman Kursu

Keman yaylı bir çalgıdır. Viyola ve viyolonselin de bulunduğu violin ailesinin içinde en yüksek tondan çalan üyedir. Dört teli bulunan çalgının akord sesleri pesten tize sol, re, la ve mi’dir.

Arşe denen keman yayı gerçek at kılından yapılır. Almanca Geige, Fransızca Violon, İngilizce Violin, İtalyanca Violino isimleri verilmiştir. Geniş ses rengi ile zengin bir anlatım gücü verir. Orkestralarda, genel olarak (Solo, I, II) üç partisi bulunur. Solo ve eşlik görevi bulunmaktadır.

İlk olarak 1500’lerde İtalya’da rastlanan kemanın aslında çok uzun bir tarihi vardır. Lira da Braccio ve Fidel adlı adlı iki enstrümandan türediği düşünülen çalgı 17. ve 18. yüzyıllarda, Antonio Stradivari, Guiseppe Guarneri ve Jacob Stainer gibi ustaların elinde şekillenmiştir. Antonio Vivaldi, J.S.Bach ve Georg Philip Telemann gibi bestecilerin eserleri kemanın yükselmesinde önemli olmuştur. Solo konçerto, sonat ve süit gibi müzik janrlarında kullanılmıştır.Nasıl Çalınır?

Keman çalmak için öncelikle eğitim almanız gerekiyor. Keman kursları bu bağlamda yardımcınız olacak. Ancak iyi bir araştırma yapmanız gerekli. Eğitmenlerinizin deneyimli olması öğrenme hızınızı da etkileyecektir çünkü.

Öncelikle kemanı ve yayı doğru tutmanız gerekiyor. Vücut ağırlığınızı dengeli bir şekilde yere aktarabilmek için ayaklarınızı omuzlarınızın genişliğinde açmalı ve yere sağlam basmalısınız.

Sol kolunuzu yerden paralel olarak kaldırmalısınız. Kemanı omuz ve boyun arasında tutuyor, çenelik denilen aparata çenenizi uygun pozisyonda yerleştirerek vücut yapınıza en uygun şekilde tutmalısınız. Dirsek hafifçe sağ yönü işaret etmelidir. Bilek rahat, düz ve uyumlu olmalıdır.

Tutuş ve yayı kullanmayı öğrendiğiniz zaman sesleri çıkarmak daha kolay olacaktır. Uzun bir çalışma ve pratik gerekmektedir.Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Kemanı çalmayı öğrenmek emek ister. Bu nedenle azimli ve kararlı olmanız gerekmekte. Yıldız Müzik Akademi ailesi bu uzun yolda hep yanınızda yer almaktadır.

Keman çalmaya küçük yaşta başlamak daha iyi olacaktır. Çocuklarda öğrenme hızı daha gelişmiş olduğundan uzun bir yolun başlangıcı ne kadar erken atılırsa o kadar iyidir. Ancak yetişkinler de yetenekli ve kararlı oldukları sürece keman çalmayı öğrenebilirler.

Eğitim Ücretleri Nelerdir?

Yıldız Müzik Akademi’de Keman özel ders ücretlerimiz ve ders paketlerimiz hakkında bilgi almak için bizleri arayabilirsiniz.

Çocuk ve yetişkinlere özel programlarımız hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için bizleri arayabilirsiniz.

Neden Yıldız Müzik Akademi?

Yıldız Müzik Akademi’nin keman derslerinden yararlanmanız için pek çok neden var aslında.

duyuru-1

  • En hızlı ve kısa yolla öğrenmek,
  • ferah stüdyolarda çalışmak,
  • özel ders alabilmek,
  • modern metotlardan yararlanmak,
  • profesyonel eğitmenlerle çalışmak,
  • aileden biri gibi hissetmek isterseniz doğru adrestesiniz!

Ders programımızı ve fiyatlarımızı sorunuz!