Piyano Kursu

Piyano çalmak bizim tuşlarla olan ilişkimizi  güçlendirebilmemiz ve elde ettiğimiz sesleri kontrol altına alabilmemiz açısından çok önemlidir. Görme, duyma duyularımız ve kas hareketlerimizi kullanabilmenin yanısıra beynimizin birden fazla bölgesini çalıştırarak çok yönlü bir koordinasyon çalışmasını bizlere sağlar. Bizim gelişmemiz için önemli bir yere sahiptir.

Sahip olduğu çekiçli mekanizma sayesinde tellere vurarak ses veren klavyeli çalgıdır piyano. Duvar, kuyruklu adı verilen çeşitleri bulunmaktadır. İlk tuşu La-0, son tuşu Do-8 olmak üzere toplam 88 tuştan oluşur. Piyano çalan kişiye piyanist veya piyano sanatçısı denir.

1700’lü yıllara uzanan tarihi ile dikkat çeken piyano, ilk olarak İtalya Floransa’da Bartolommeo Cristofori tarafından yapılmıştır. Öldüğü 1732 senesine kadar da 20 adet piyano üretmiştir. Fransız Marius ise bu çalgıya tokmaklı klavseni bularak katkıda bulunmuştur. Silbermann, Andreas Stein, Baptist Streicher gibi isimler piyanonun gelişmesini ve bugüne ulaşmasını sağlayan isimler olmuştur.Nasıl Çalınır?

Piyano, müzik eğitiminin en temel enstrümanı olarak kabul edilir. Başlama yaşı en erken olan çalgılardan biridir. Piyano eğitimi, bireylerin fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişiminde fayda sağlar. Piyano eğitimine erken yaşlarda başlanabildiği gibi ilerleyen yaşlarda da başlanabilir.

Piyano kursu ile eğitimlerimize başladığınızda öncelikle duruş, oturuş ve gövde kontrolü gibi konuları öğrenirsiniz. Düzgün postür iskemlenizin yüksekliği dirseklerin bileklerinden biraz yukarıda olmasını sağlayacak şekilde ayarlanır ve sonrası notaları oluşturmakla devam eder. Ayrıca piyano dersleri süresince ve enstrümanınızı çalarken dikkat etmeniz gerekenler vardır.

Bu köklü sanatı icra ederken;

 • Parçaların ölçü ölçü çalışılması gerekir.
 • Ölçü aralarındaki bağlantının kusursuz olması sağlanır.
 • Yavaş tempoda çalışmak gerekir. Çalıştıkça kendinize olan güveniniz artar.
 • Her zaman iyi akort edilmiş alet ile çalışmak gerekir.
 • İstekle çalışmak ve eserleri hiçbir zaman yarıda bırakmamak gerekir.
 • Çalarken konsantre olmaya ve çevre ile bağınızı kopartmaya dikkat edilir.
 • Farklı tarzlarda müzikler dinleyerek ve söyleyerek müzik kulağınız gelişir.


Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Tüm sanatsal aktivitelerin çocuklar üzerindeki olumlu etkileri olduğu bilinmekte. Araştırmalarda da piyano klavyesinin yapısının, insan bilincinin işleyiş tarzına uygun olduğu ve fiziksel, duyusal yararlar sağladığı söylenmektedir.

Yıldız Müzik Akademi olarak en kısa sürede temel piyano eğitimlerini tamamlamaya özen gösteriyoruz. Ancak bu enstrümanı çalmak büyük emek istediği için küçük yaşlarda başlamak ve azimli olmak gerekiyor.

Piyano kursu için çocuklarımıza 4 – 6 yaş aralığında sınıflar oluştururken yetişkinlere özel derslikler de açıyoruz. Temel piyano eğitimi bittikten sonra ileri sınıflara geçilerek profesyonel bir kariyere doğru yol alınıyor.

Eğitim süresi içerisinde piyano alt yapısıyla öğrenme, teknik çalışmalar, ellerin koordineli çalışması ve nota eğitimi ile birlikte solo ve eşlik çalışmalarıyla ünlü klasik bestecilerin eserleri de seslendiriliyor.

YILDIZ MÜZİK AKADEMİ’de 4-6 YAŞ PİYANO

 Pedagojik formasyona sahip Üniversite ya da Konservatuvar mezunu öğretmenler tarafından eğitim verilmektedir.

 Eğitim programı, ritmik, melodik hafızayı geliştirici çalışmalar içerir, notaların süre değerlerini tanıma, porte  ve piyano üzerindeki yerlerini, eğlenerek okuma  ve yazmayı  öğretmeyi hedefler.

 Dersler haftada 1 gün 50 dk şeklinde uygulanır.

 Piyano kursu, özel ders şeklinde yapılabildiği gibi minimum 3 kişi maksimum 6 kişilik guruplar halinde yapılabilmektedir. Sınıflarda, her öğrencinin aktif olarak çalabilmesi için yeterli sayıda piyano bulunmaktadır.

-Bu programın hedefi çocukların duydukları şarkıyı söylemelerini, söylediklerini çalabilmelerini ve kendileri müzik yapabilmelerini ya da kendilerini müzikal olarak ifade edebilmelerini sağlamaktır.

-Temel piyano eğitimi bittikten sonra ileri sınıflara geçilerek profesyonel bir kariyere doğru yol alınıyor.

YILDIZ MÜZİK AKADEMİ’de 7 YAŞ VE ÜZERİ

 7 yaş itibari ile  her  yaşa yönelik bir program uygulanır.

 Pedagojik formasyona sahip Üniversite ya da Konservatuvar mezunu öğretmenler tarafından eğitim verilmektedir.

– Piyano kursu, özel ders şeklinde yapılabildiği gibi minimum 3 kişi maksimum 6 kişilik guruplar halinde yapılabilmektedir. Sınıflarda, her öğrencinin aktif olarak çalabilmesi için yeterli sayıda piyano bulunmaktadır.

 Ders grupları öğrencilerin seviyelerine ve yaşlarına uygun olarak belirlenir.

  Piyano derslerinde öğretmenleri tarafından sistemli çalışmaları gözlenen öğrencilerin London College Of Music seviye belirleme sınavlarına hazırlanmaları sağlanır.

 Öğrencilerin özgüvenini arttırmak, performanslarını  en iyi şekilde seyirci önünde sergileyebilmelerini sağlamak amacı ile her yıl dönem sonunda düzenlenen konserlerde yer almaları sağlanır.

 MEB Piyano kurs programı 4 akademik yıl devam eder. Öğrenciler bu eğitim programını bitirdiklerinde  girecekleri sınavda başarılı olmaları halinde   Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı sertifika almaya hak kazanırlar. Hak ettikleri bu sertifika onlara Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet ve özel okullarla birlikte kurslarda “Usta Öğretici “olarak PİYANO ÖĞRETMENLİĞİ yapabilme hakkı sağlar.

Eğitim Ücretleri

Yıldız Müzik Akademi’de Piyano özel ders ücretlerimiz ve ders paketlerimiz hakkında bilgi almak için bizleri arayabilirsiniz.

Çocuk ve yetişkinlere özel programlarımız hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için bizleri arayabilirsiniz.

Neden Yıldız Müzik Akademi?

Piyano kursu tercihinizde öne çıkmak ve isteklerinize karşılık verebilmek için çok çalıştık. Bizi tercih ederseniz;

duyuru-1

 • MEB onaylı bir kursa gelmiş olacak,
 • Son teknoloji ekipmanlardan yararlanacak,
 • Deneyimli eğitmenler ile tanışacak,
 • Yarışmalara katılacak,
 • Geniş ve temiz sınıflarda ders görmenin ayrıcalığını yaşayacaksınız.
Gelin siz de ailemizin bir parçası olun!