Flüt Kursu

Mistik tonlarıyla olan nefesli çalgıların en güzel sesli enstrümanlarından flüt, ‘yan flüt’ olarak da tanımlanmaktadır. İnsan sesine en yakın nefesli çalgılardan olan flüt, tahta nefesli sazlar grubuna dahil olup, notaları ‘sol’ anahtarıyla yazılmaktadır. Günümüzde gümüş, nikel ve altından imal edilen flütler, eski çağlarda abanoz ve nar ağaçlarından oyularak yapılırdı. Nefesli çalgılar arasında şarkı ve bestelere eşlik eden en hünerli ve en çevik enstrümanlardan biridir.

Flüt eğitimine ilk olarak flütün ağızlık kısmının alt dudağa doğru şekilde oturtulmasıyla başlanır. Ayna karşısında yapılan bu çalışmalarda üfleme teknikleri, flütün bedene göre doğru açılarda tutulması da (postür) öğretilir. Bütün nefesli çalgılarda olduğu gibi nefes egzersizleri, diyaframı doğru kullanma, dil teknikleri (tek, çift, üçlü ve kurbağa dili) ve temiz ses çıkarma sağlandıktan sonra notal çalışmalara geçilir. Çeşitli oktavlarda diziler, gamlar ve arpej seslendirilmeleri başarıyla tamamlandıktan sonra flüt için yazılmış eserleri çalmaya geçilir. Teknik çalışmaların ardından eserlerin nüanslarla (kreşendo, dekreşendo, tril, stakkato, tremolo) beraber lirik ve dramatik unsurlar katılarak yorumla çalınması öğretilir.Nasıl Çalınır?

Flüt kursları ve müzik okulları bu eğitimi veren en önemli yerlerdir. Tek başınıza yan flüt çalmayı öğrenemezsiniz. Nefesinizi kontrol etmek, istediğiniz deliklerden ses çıkarmak için eğitim almak gerekiyor.

Flüt, pek çok üfleme tekniğinin olduğu bir türdür, öğrenilmesi uzun zaman ve emek gerektiriyor. Dikkat edilmesi gerekilen üfleme teknikleri bulunuyor. Çıkardığınız sesin doğru olup olmadığını anlamak içinse profesyonellerden yardım almak gerekiyor. Eğitmeninizin çalma tekniklerine de dikkat etmeniz gerekiyor.

Bunlar genelde şunlardır:

  • Üfleme yaparken karın kaslarınızı sıkmalısınız. Nefesinizin basıncını ayarlamış olursunuz.
  • Ağızlığı alt dudağınıza tam olarak oturtmalısınız.
  • Enstrümanınızın üfleme deliği ile dudaklarınız arasında oluşan oval delik karşı karşıya gelmeli.
  • Alnınızın ortasından çenenize inen çizgi ile flütünüzün eksen çizgisi 90 derecelik açı oluştursun.
  • Dudaklarınızı salmayın. Aksine hafifçe gergin tutun.
  • Dişlerinizi birbirine değmeyecek şekilde yaklaştırın, tam kapatmayın.
  • Doğru sesi bulduğunuzda uzun uzun üfleyin.
  • Temiz ses çıkarana kadar vazgeçmeyin.
  • İlk günler hissedeceğiniz baş ağrısı sizi korkutmasın. Bir süre sonra geçecektir.


Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Flüt derslerimize 7 yaş üzerinde çocuklar, gençler ve yetişkinler katılabilirler. Kabiliyete, pratik yapmaya ve azmetmeye dayalı öğrenim hızınız değişebilir.

Öncelikle nefes-diyafram kullanımı ve tonalite üzerine yapılan çalışmalar, daha sonra öğrencinin gelişimine ve bireysel eğilimlerine göre eğitime devam edilmektedir. Eğitimde, klasik ve caz repertuarı esas alınmaktadır.

Siz öğrenmeye ne kadar gönüllü ve hevesli olursanız o kadar hızlı kavrarsınız.

Ders Ücretleri

Özel ders ücretlerimiz ve ders paketlerimiz hakkında bilgi almak için bizleri arayabilirsiniz.

Neden Biz?

duyuru-1

Sanata önem veren ve gelişimine katkıda bulunan Yıldız Müzik Akademi sizleri de ailesinin bir parçası olmaya davet ediyor.  Profesyonel eğitmen kadrosu ile yan flütten piyanoya kadar dilediğiniz enstrümanı çalmayı öğrenebiliyorsunuz. Samimi bir ortamda, ferah sınıflarda kendinizi rahat hissediyorsunuz. İçinizdeki sanatçıyı keşfetmek için MEB tarafından onaylı okulumuza gelmelisiniz!

Ders Ücretleri?

Özel ders saatlerimiz için 02164506688 den bize ulaşın!